Wielkanocne zwyczaje na świecie

22mar 2016

Kategoria: Trip Tip | Autor: Jadwiga Dabińska

0

Czym różnią się nasze wielkanocne zwyczaje od tradycyjnych zachowań w tym czasie na przykład Włochów bądź Amerykanów? Dzisiejszy artykuł będzie nie tylko o sposobach na spędzanie świąt, ale także o wielkanocnym jedzeniu, piciu i podróżowaniu w różnych częściach świata. Jeśli myślicie, że na całym świecie przed Wielkanocą maluje się pisanki, a w Poniedziałek Wielkanocny oblewa wodą, to jesteście w błędzie!

Okładanie śledzia kijem, konkurs na najlepszy wielkanocny kapelusz, malowanie chleba na czerwono - brzmi dziwnie? To tylko niektóre ze zwyczajów Wielkanocnych ze świata, które dla mieszkańców danego kraju są bardzo ważne i stanowią niezmienną tradycję od wielu lat. Sprawdźcie co jeszcze robi się w Święta Wielkanocne w innych krajach.

Armenia


Czerwone jajka w koszyku - ładny widok, prawda? Jednak pomysł na zabarwienie jajek na taki kolor wcale nie niesie ze sobą wesołej historii. W Armenii maluje się jajka i chleb na kolor czerwony, gdyż twierdzi się, że Matka Boska stojąca pod krzyżem Chrystusa posiadała właśnie chleb i jajka, które zostały zabarwione jej łzami oraz krwią Jezusa. Na pamiątkę tego wydarzenia, przed wejściem do budynku kościoła, Ormianki zasłaniają także głowy chustkami.Czechy

Zwyczaje naszych sąsiadów są nieco podobne do tych, które obchodzimy w Polsce. W Czechach maluje się pisanki oraz wykonuje baranki, jednak nie z masła, a z biszkoptowego ciasta. W Wielkanocny Poniedziałek dzieje się natomiast coś dziwnego. Do domów wolnych dziewcząt przychodzą chłopcy, którzy biją je pomlazkami (gałęzie splecione w warkocz) lub długimi gałęziami jałowca (z ostrymi szpilkami). Dziewczęta wyrzucają chłopców z domu oraz wrzucają ich do wanien z wodą lub strumyków. Jeśli zgodzą się na bycie z nimi, na gałązkach zawiązują kokardki z karbowanej bibułki. To jednak nie koniec spotkania! Następnym etapem jest poczęstunek pisankami, słodyczami i...wódką ze śliwek lub wiśni, zwaną palenką. Nie tylko w trakcie takiego wydarzenia leje się wódka. W Poniedziałek Wielkanocny na czeskich stołach widnieją wyżej wymieniona palenka, a także merunka (z moreli) oraz tradycyjna wódka.

Irlandia

Zwyczaj wielkanocny pochodzący z Irlandii nie jest niestety subtelny. W Wielką Sobotę organizowany jest w Irlandii pochód, podczas którego ludzie wyrażają swoje zmęczenie postem. Towarzyszy temu bicie kijami oraz pałkami zawieszonego na kiju...śledzia, który według Irlandczyków symbolizuje post. Następnie śledź wrzucany jest do rzeki, a rzeźnik, który trzymał go na kiju, natyka na ten sam kij barani udziec ozdobiony kwiatami, który zwiastuje czas ucztowania oraz świętowania. W Irlandii nie maluje się pisanek, nie spożywa jajek czy żuru, nie oblewa się wodą. Dla nich najważniejsze jest spędzenie niedzieli z rodziną, z którą wybierają się wspólnie na msze czy spacery. Najbardziej popularnym symbolem Wielkanocy w Irlandii są duże jaja z czekolady, które po prostu kupuje się w sklepie.

Rosja

W państwie, gdzie większość obywateli to chrześcijanie prawosławni, to Wielkanoc wygląda nieco inaczej. Po pierwsze, jest obchodzona później, niż u katloików. W trakcie Wielkiego Postu, przez 40 dni nie spożywa się mięsa, ryb, nabiału oraz białego pieczywa, przez co w wielu rosyjskich restauracjach wprowadzane jest na ten czas specjalne, postne menu. Można jeść wtedy na przykład warzywa oraz dużo gatunków ciemnego chleba. Ścisły post obowiązuje w Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę. Dla Rosjan jajka są symbolem życia, dlatego święci się je wraz z wielkanocnymi babkami i paschą - potrawą z białego serca, utartego z masłem, bakaliami i żółtkami.

(źródło: Wikipedia)

Stany Zjednoczone Ameryki

USA słyną z oryginalnych pomysłów. Nic dziwnego więc w tym, że na przykład w Niedzielę Wielkanocną w Stanach Zjednoczonych organizowany jest konkurs na najciekawszy wielkanocny kapelusz zwany EASTER BONNET. Co roku w konkursie biorą udział kobiety i dzieci, prezentujący naprawdę wyjątkowe kapelusze.

(źródło: Pinterest)

Oprócz noszenia tak ciekawych kapeluszy, Amerykanie mają w zwyczaju także poszukiwanie schowanych jajek, które następnie mogą zjeść. Podobnie jak w niektórych regionach Polski, tak w USA zajączek przynosi dzieciom na Wielkanoc prezenty.

Szwecja

Można powiedzieć, że Wielkanoc w Szwecji przypomina trochę Halloween. W Wielką Sobotę dziewczynki przebierają się za wiedźmy, czyli Påskkärringar oraz odwiedzają różnych ludzi w ich domach. Przygotowują drobne upominki w postaci świątecznych kartek i laurek, bądź po prostu składają życzenia domownikom, w zamian za co oczekują smakołyków, pieniążków lub symbolicznych podarków. Zwyczaj Wielkanocnych Wiedźm, tak jak w przypadku Halloween, nie wywodzi się jednak od święta zmarłych, ale symbolizują czarownice, które miały organizować swoje zloty na wyspie Blåkulla oraz myszkować w ludzkich domach. Tradycyjny strój Påskkärringar to fartuch oraz szal/chustka.

(Źródło zdjęcia: Pinterest)

 

Włochy

Włosi nie spędzają świąt tak, jak Polacy. U nas najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, a u nich obiad. To właśnie podczas niego podaje się między innymi jajka na twardo, barani rosół z pierożkami cappelletti oraz pieczone jagnię. Symbolem pozostaje jednak tradycyjny baranek. Włosi nie oblewają się wodą w Poniedziałek Wielkanocny, dlatego właśnie w ten dzień bardzo często wyruszają w podróże, bez obawy o przemoczone ubranie. Traktują długi weekend Wielkanocny jak swego rodzaju majówkę i często decydują się nawet na dłuższe wyjazdy.

Przekonaj się sam

Jesteście zaskoczeni tymi informacjami? Najlepszym potwierdzeniem tych opowieści będzie przekonanie się o tym samemu. Zachęcamy do rezerwacji specjalnych wycieczek na Wielkanoc (i nie tylko!) do wyżej wymienionych krajów. Możecie spędzić Wielkanoc w zupełnie innym stylu!

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami turystycznymi

facebook.com/wakacjezprocentem

close