Podróże szlakiem rumu, nie tylko dla piratów!

12maj 2016

Kategoria: %Room | Autor: Anna Spychalska

0

Ahoj! Z pewnością wszyscy piraci już sięgnęli dziś po szklaneczkę rumu (albo i dwie)! Jednak jeśli jesteście ciekawi, skąd wziął się ten trunek, jak jest produkowany i z czym go mieszkać - zebraliśmy te informacje dla Was!

Rum jest dość wyjątkowym alkoholem, bo w przeciwieństwie do koniaku, czy whisky, które też są napojami spirytusowimi, nie ma dla niego określonej metody produkcji. Może być stworzony na bazie trzciny cukrowej lub melasy. Tak naprawdę zależy to od tego, gdzie się go wytwarza.

Sok z trzciny cukrowej

Chociaż tradycyjna produkcja rumu odbywa się na Karaibach, to pochodzi on najprawdopodobniej z Indii i Chin. Handel z arabskimi kupcami sprowadził go do Europy, a następnie dzięki Krzysztofowi Kolumbowi trafił właśnie w rejon Morza Karaibskiego. Po utworzeniu platancji trzciny cukrowej rozpoczęła się era rumu, który zacząć wypierać nawet piwo! Podbił również Amerykę i po powstaniu pierwszych destylarnii rozpoczął się handel oparty na trzcinie cukrowej, rumie i ... niewolnikach, którzy byli sprowadzani z Afryki.

Rodzaje rumu

Wykonywany ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej lub melasy, rum może mieć od 37,5% aż do 81%! Ten najmocniejszy ma wyjątkowo ostry smak, a zawartość alkoholu sięga zazwyczaj 60%, czasem 80%. Oprócz tego znajdziemy:

  • biały - delikatny smak, wykorzystywany do koktajli, zazwyczaj jest wytwarzany w Puerto Rico
  • złoty - bardziej aromatyczny niż biały, występuje dokładnie w tym - szlachetnym - kolorze
  • aromatyzowany - czyli rum smakowy, dobrze znany wszystkim fanom np. popularnego malibu

Co zamówić?

Jesteście w barze z koktajlami i chcielibyście się napić drinka z rumem, ale niekoniecznie jest to rum z colą? Do wyboru macie Mojito, które świetnie sprawdza się w upalne noce - dzięki dużej ilości kruszonego lodu i limonki, oprócz tego możecie sięgnąć po Californication - drink nazywany kosmopolitycznym, ponieważ łączy w sobie wódkę, gin, rum, tequillę i likier pomarańczowy. A do tego orzeźwiający sok z pomarańczy i cytryny!

A może chcielibyście odwiedzić miejsca, w których produkują najlepszy rum na świecie?

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami turystycznymi

facebook.com/wakacjezprocentem

close