Jakie alkohole piją w Azji? cz.2

10cze 2016

Kategoria: %Room | Autor: Luiza Sadowska

0

Jeśli zastanawiacie się, jakie alkohole piją na Dalekim Wschodzie, to dobrze trafiliście! Skoro nie króluje tam wino na stołach, a piwo jest równie mało popularne... to w takim razie, jakie napoje alkoholowe królują na imprezach w Azji?

Skoro myślicie nad tym, to pewnie wybieracie się w podróż do Azji lub po prostu chcecie zaspokoić swoją ciekawość. Z pewnością słyszeliście o nalewkach z wężami w środku... O "gadzich" napitkach możecie przeczytać w poprzednim artykule: Jakie alkohole piją w Azji? Cz.1.

Tym razem przygotowaliśmy coś dla tych, którzy lubią wycieczki objazdowe lub chcą wiedzieć, co jest typowe dla danego kraju. Oto zbiór najczęściej pitych lub najlepiej znanych alkoholi z różnych stron Azji!

Na zdrowie!

Podróżując po krajach Azji możemy spotkać się z różnorodną kulturą, kuchnią, tradycją i oczywiście alkoholem. Czego możemy spodziewać się na stole w takim kraju, jak Kambodża? Co zamówić będąc na kolacji w restauracji w Laosie?

W Nepalu możemy spróbować piwa wytworzonego ze sfermentowanych nasion musztardowca - do odważnych świat należy! W Laosie i Kambodży powinniśmy spróbować whiskey. Po whiskey możemy sięgnąć również w Malezji, jednak nie zdziwcie się, gdy okaże się, że trunek został przygotowany na... myszach! Nie chodzi tutaj wcale o popularne porównanie whiskey (przez tych, którzy jej nie lubią) do "rudej wódy na myszach" - w butelce po prostu pływają zakonserwowane małe myszki.

Mniej drastyczne alkohole, które będą odpowiadać wegetarianom i weganom, znajdziemy m.in. w Korei - soju (czyt. sodżu). Napój nieco słabszy o wódki wytwarzany na bazie np. ryżu, ziemniaków, batatów, tapioki. W Japonii najpopularniejszym trunkiem jest sake, czyli alkohol produkowany z ryżu. Wbrew powszechnemu przekonaniu sake wcale nie jest japońską wódką (nie pochodzi z destylacji), a cały proces produkcji przypomina raczej warzenie piwa - chociaż bez drożdży. Ryż jest poddawany fermentacji przez dodanie do niego pleśni. Brzmi mało apetycznie, ale skoro ten alkohol znany był już w II wieku p.n.e i do tej pory jest serwowany na stole, to chyba nikomu to nie przeszkadza w jaki sposób jest on wytwarzany.

Szukacie ciekawych ofert na wakacje - niekoniecznie w Azji? Sprawdźcie tutaj:

 

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami turystycznymi

facebook.com/wakacjezprocentem

close