Jakie alkohole piją w Azji? cz.1

31maj 2016

Kategoria: %Room | Autor: Luiza Sadowska

0

Wino z wężem w środku, alkohol na bazie ryżu, a może mocna wódka znana już za dynastii Han? W Azji znajdziemy przeróżne alkohole - te mniej i bardziej egzotyczne.

Mimo, że znajdziemy kilka wspólnych alkoholi na terenie Azji, to każdy kraj ma inny sposób ich przygotowywania lub spożywania. To tak, jakbyśmy mieli napisać, że w Europie popularne jest piwo i wino - nie wchodząc w szczegóły - bez chwili refleksji nad belgijską różnorodnością smaków, czy wojną pomiędzy winiarniami we Francji i Włoszech o palmę pierwszeństwa w kwestii najbardziej wyszukanego gatunku winorośli i najlepiej wyprodukowanego wina.

W zależności od regionu Azji możemy spotkać inne specjały - często dla nas zaskakujące i wywołujące obrzydzenie lub grozę. Macie ochotę na wino z wężem w środku?

Kultura picia

Oczywiście nalewek z gadami nie pije się codziennie. No właśnie, co możemy znaleźć na stole podczas kolacji? Wiele zależy od tego, w jakim kraju właśnie jesteśmy. Zacznijmy od tego, który zajmuje najwieksza powierzchnię, czyli Chin.

Na wino w europejskim wydaniu raczej nie liczmy - chyba, że jesteśmy w luksusowej restauracji, gdzie takie smaki są wysoko cenione i z pewnością sporo kosztują. Zamiast tego możemy sięgnąć po wino ryżowej np. Shaoxing. Znane jest od ponad 2000 lat! Jednak znacznie popularniejsza jest chińska wódka Baijiu, czyli mocny trunek uzyskiwany z destylacji sfermentowanego zboża: sorga, ryżu, pszenicy, kukurydzy. Znajdziemy je w różnych cenach, jednak niewiele różnią się od siebie w smaku. Tak naprawdę wszystkie są dość paskudne, ale za to niektóre mają piękne ceramiczne butelki wyglądające naprawdę uroczo.

Atak szczurów

W związku z masowym wyłapywaniem węży w Wietnamie, pod koniec XX wieku nastąpiła inwacja szczurów. Wietnamczycy eksportowali węże do Chin, gdzie przyrządzane z nich były nalewski i wina. Są one równie popularne w samym Wietnamie - wierzy się, że wina z wężem potrafią uleczyć wiele chorób. Martwe gady zalewa się wysokoprocentowym alkoholem - te fermentują i gotowe do spożycia dodają siły każdemu, kto skosztuje trunku.

Chcecie się sami przekonać?

Polub nas naFacebookui bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami turystycznymi

facebook.com/wakacjezprocentem

close